Transparency International Ukraine 2023Річний звіт
Робимо Україну сильнішою!

Наші досягнення

Підтримка стратегічних державних сфер
У 3 стратегічних державних сферах долучилися до створення: Державної антикорупційної програми, Методики пріоритезації проєктів відбудови, закупівельної агенції для нелетальних потреб ЗСУ (ДОТ)
Запобігли порушенням
На 500+ млн грн запобігли порушенням у закупівлях
Допомога ЗСУ
3 150 770 грн відправили на допомогу ЗСУ
Звіт Європейської комісії
Надавали інформацію для звіту Європейської Комісії по Україні
Кримінальні провадження
41 кримінальне провадження відкрито за нашими зверненнями
Прозорість влади
У 70 містах проаналізували прозорість влади
Система управління DREAM
Система управління проєктами відбудови. Спільно з OCP та коаліцією RISE адвокували створення та долучилися до запуску
Проаналізовані профілі кандидатів
94 проаналізованих профілів кандидатів на конкурсах до антикорупційних органів

Цінності TI Ukraine

  • Cистемність
  • Єдність
  • Ефективність
  • Відкритість
  • Інноваційність
  • Проактивність
  • Збалансованість
Олена
Кіфенко
Голова правління TI Ukraine

Закінчився другий рік, у якому Україна вимушена виживати у стані війни.

За час після повномасштабного вторгнення ми навчилися адаптуватися, функціонувати, а іноді й прогресувати на фоні постійного болю. За ці два роки українці проживали різні стадії шоку, розпачу, сподівань та зневіри, а також виснаження. Не винятком це було і для команди ТІ Ukraine. Війна неминуче вплинула особисто як на кожну й кожного з працівників, так і на саму організацію. Четверо наших співробітників стали на захист України. Один наш колега продовжує тривале лікування після складного поранення, є, на жаль, серед команди і зниклий безвісти оборонець. Таких історій в нашій державі тисячі. Вони надзвичайно болючі і для нас.

Тим вагомішими і ціннішими є досягнення країни під час війни та внеску ТІ Ukraine в антикорупційний поступ. Навіть у найтяжчі часи нам є чим пишатися та надихатися на подальшу боротьбу за цінності відкритості, свободи та демократії.

У 2023-му році наша команда одержала низку реальних перемог в антикорупційній політиці, сфері публічних закупівель, питаннях відбудови та відновлення прозорості як на місцях, так і на загальнодержавному рівні.

Читати більше
Андрій
БОРОВИК
Виконавчий директор TI Ukraine

Вітаю! Якщо ви читаєте цей текст, то, значить, зацікавились річним звітом TI Ukraine–2023. Навіть у цей важкий і «дещо» ризиковий час для країни наша команда у своїй роботі вважає особливо важливими відкритість та підзвітність суспільству і численним партнерам. У таких звітах ми щороку підсумовуємо нашу діяльність за попередні 12 місяців, окреслюємо умови, в яких діяли, та чітко зазначаємо результати нашої команди.

Минулий рік ми запам’ятаємо таким, що змінив картину українського світогляду. Якщо 2022-й в нашій пам’яті зафіксується роком обʼєднання українців у бажанні відбити російську навалу, 2023-й для багатьох здаватиметься набагато складнішим, з суттєво більшою кількістю викликів. Загальний моральний стан суспільства, події на фронті та на міжнародній арені – все це безумовно впливає на діяльність будь-якої організації. Торік ми спостерігали певне піднесення в суспільстві з огляду на пройдену важку зиму та очікування успішного контрнаступу на фронті. Проте, починаючи з осені, піднесення змінилося на певне прийняття реальності та втому.

Паралельно відбувався важкий процес наближення до відкриття перемовин про вступ до ЄС. Для того, щоб розпочати цей процес, були конкретні кроки, зокрема й у сфері боротьби з корупцією, які від нас очікували партнери. Тому наш антикорупційний рух став важливою складовою початку практичного процесу організації цих перемовин.

Читати більше
Дієва антикорупційна політика
Дієва антикорупційна політика
Катерина Риженко
Євроінтеграційні прагнення України суттєво вплинули на боротьбу з корупцією. Торік неодноразово парламент і уряд дослухалися до думки громадськості і виправляли помилки саме з огляду на бажання пришвидшити вступ до ЄС
Досягнення
432 засідання відвідали в межах моніторингу ВАКС
94 проаналізовані профілі учасників різних конкурсів в державні органи
Долучилися до розробки Державної антикорупційної програми
Домоглися адекватного відновлення е-декларування спільно з громадським сектором та міжнародними партнерами

TI Ukraine продовжує аналіз роботи Вищого антикорупційного суду (ВАКС). Протягом року наші монітори побували на 432 судових засіданнях, де збирали аналітичні матеріали про найгучніші корупційні справи, які розглядає суд. В результаті цієї роботи експерти TI Ukraine підготували комплексний аналіз роботи ВАКС з січня по вересень 2023 року — він включав, зокрема, інституційний та операційний аспекти роботи суду та результати моніторингу 59 найгучніших корупційних справ, що перебувають на досудовому та судовому розгляді. Це був уже четвертий звіт на цю тему, тож моніторинг роботи ВАКС охоплює усі періоди з моменту заснування установи і продовжується дотепер.

Наразі в полі уваги експертів TI Ukraine 78 різних корупційних проваджень. Для того, щоб максимально повно і детально висвітлювати справи, які розглядає антикорупційний суд, вже незабаром ми запустимо спеціальну онлайн-платформу. На цьому ресурсі будуть зібрані усі справи ВАКС, а також рішення у них, детальна аналітика, інфографіка по етапах судового розгляду справ тощо.

TI Ukraine представила друге дослідження спроможності, управління та взаємодії антикорупційної інфраструктури. Згідно з його результатами, з 2020 року всі антикорупційні установи покращили свою інституційну спроможність — середній показник зріс на 0,5 бала (з 3,4 до 3,9 з 5 можливих). Це свідчить про реальне посилення антикорупційної екосистеми, а НАБУ, САП, ВАКС, НАЗК та АРМА мають достатньо інституційних можливостей для реалізації покладених на них функцій.

Проте в кожного органу залишається свій перелік проблем, що потребують вирішення. Серед найбільш актуальних на кінець 2023 року залишаються:

  • необхідність розробити та прийняти законодавчу базу для протидії зловживанню процесуальними правами серед учасників кримінального провадження та щодо можливості розгляду певної категорії справ суддями ВАКС одноособово;
  • потреба запровадити систему оцінки ефективності роботи прокурорів, включно з прокурорами САП;
  • нагальність забезпечити створення незалежної експертної служби для справ НАБУ;
  • потреба узгодити штатну структуру НАБУ із законодавством та провести прозорі та відкриті конкурси на вакантні посади;
  • забезпечення належної нормативну базу для проведення зовнішнього аудиту роботи АРМА.
Читати більше
Ефективні та прозорізакупівлі
Ефективні та прозорізакупівлі
Іван Лахтіонов
З кожним роком ефективність громадського моніторингу публічних закупівель зростає. Але водночас держава теж має виконувати свою роботу ефективно. Тому ми паралельно стараємося консультувати державних аудиторів і допомагати їм ставати більш ефективною і спроможною інституцією
Досягнення
41 відкрите кримінальне провадження за нашими зверненнями
На 500+ млн грн запобігли порушенням у закупівлях
Допомогли запустити ДОТ
Допомогли розробити краудсорсинг у Prozorro Market

У 2023 році стало більше конкурентних тендерів, більше відбудови і більше скандалів. Барабани та стадіони, овочерізки, озеленення — історії про ці закупівлі були гарячою темою на довгі місяці. У деяких містах навіть сформувалися спільноти мешканців, що активно контролюють розподіл коштів місцевого бюджету — і впливають на те, куди підуть гроші.

Власне, такі історії стали можливими завдяки тому, що в нас є Prozorro. Саме завдяки системі ми взагалі побачили ці тендери, з усіма деталями. Протягом минулого року ми також постійно моніторили закупівлі, шукали зради та перемоги. Після наших звернень замовники самостійно виправили проблеми в закупівлях або скасували їх, якщо виправляти щось уже було пізно, на понад 500 млн грн. Ми взагалі стараємося якомога більше говорити із самим закупівельниками, пояснювати їм, що не так, щоб вони самі прибирали ризики.

Звісно, бувають випадки, коли цей шлях не працює. Тому закупівлі на 900 млн грн за нашими зверненнями планують перевірити Державна аудиторська служба й Антимонопольний комітет. По тендерах на майже 550 млн грн прокуратура відкрила 41 кримінальне провадження. Загалом було понад 2000 перевірених тендерів та 775 листів на замовників, органи контролю та правоохоронців. А ще ми виявили компанію з російським корінням, яка й далі успішно отримувала контракти. Написали до СБУ, вони пообіцяли дослідити ситуацію — і восени ресурс заблокували.

Крім точкових моніторингів, наша команда проводила і глибокі дослідження сфери. Це завжди довша історія, де результат може бути очевидним не одразу. Висновки нашої аналітики ми беремо за основу для розробки нових рішень та їх адвокації. А минулого року з дослідження про моніторинги аудиторів у нас виріс окремий напрям роботи з Держаудитслужбою. Зокрема вдалося призупинити законопроєкт про блокування оплат та запропонувати розумну альтернативу, яку зараз ми й надалі обговорюємо. Сподіваємося, що надалі ця співпраця дозволить розвинути Державну аудиторську службу.

Читати більше
ПрозоріМіста
ПрозоріМіста
Анастасія Мазурок
Ми переконані, що війна не привід для місцевої влади ставити прозорість на паузу там, де це не шкодить безпеці. Тож цьогоріч ми продовжили наснажувати міста ставати прозорішими, у тому числі й для успішної євроінтеграції України
Досягнення
У 70 містах проаналізували рівень прозорості влади
Визначили 3 прозорі міста, 10 частково прозорих та 57 непрозорих
На 1,9 млн грн допомогли містам у 11 областях
Оновили методологію дослідження прозорості міст у 2023 році

2023 рік у програми почався з оцінювання прозорості українських міст за 2022 рік. Наша команда вперше провела адаптоване до воєнних реалій дослідження за новою методологією та презентувала результати стану прозорості 70 міст України. Замість звичних для рейтингування балів і місць — статус міста («прозоре», «частково прозоре» та «непрозоре») і рівень виконання індикаторів дослідження.

За результатами «прозорими» було визнано три міста – Дніпро, Львів та Мукачево. Десять міст: Вінниця, Володимир, Житомир, Кам’янське, Київ, Кропивницький, Луцьк, Тернопіль, Ужгород, Чернівці — отримали статус «частково прозорих». Решта 57 міст визнані «непрозорими».

Але трактувати результати дослідження варто, зважаючи на умови, в яких опинились українські міста. На початку війни перед місцевою владою постало складне завдання: потрібно було і зберегти життя людей, і разом з тим не втратити прозорість роботи. Часто через безпекові ризики одні міста закривали дані повністю, призупиняли роботу офіційних порталів, проводили засідання за закритими дверима, не анонсували їх, інші — частково обмежували доступ до інформації, яку на їхній погляд міг використати ворог. Це вплинуло і на загальні результати дослідження.

Читати більше
Конфіскаціята управління майном
Конфіскаціята управління майном
Наталія Січевлюк
Ефективна конфіскація проросійських активів як в Україні, так і за її межами залишається одним із найголовніших завдань для України під час війни. 2023 рік відзначився не лише успіхами у цій сфері, а і вказав на перепони для успішної конфіскації злочинного майна
Досягнення
30 справ дослідили щодо конфіскації проросійських активів
679 конфіскованих підсанкційних активів проаналізували з погляду передачі та подальшого управління
45 запитів надіслали у державні органи щодо конфіскації та управління конфіскованими активами

Організація продовжує розробляти комплексну дослідницьку й аналітичну базу для вдосконалення політики щодо активів, пов’язаних із особами та організаціями, які потрапили під санкції. Зокрема, спільно з виданням «Українська правда» TI Ukraine запустила портал «Як конфіскувати російські активи в Україні?». В ньому описані всі чинні механізми конфіскації (про)російських активів в Україні, їхні етапи, ризики та способи їх нейтралізації. Платформа регулярно оновлюється, а також вказує, що станеться з усіма цими активами в майбутньому.

Експерти TI Ukraine проаналізували практику передачі та подальшого управління щодо 679 конфіскованих підсанкційних активів. Результати цього аналізу продемонстрували неефективність процесів управління через затягування або прийняття необґрунтованих управлінських та процесуальних рішень з боку ключових суб’єктів.

Також ми виявили причини блокування продажу конфіскованих підсанкційних активів. Як наслідок адвокували перед урядом та народними депутатами внесення змін до Закону «Про санкції», адже через недосконале врегулювання була заблокована реалізація майже 700 санкційних активів, які перебувають в управлінні ФДМУ. І через це кошти від продажу цього майна так і не були спрямовані на ліквідацію наслідків збройної агресії.

Читати більше
Прозоре та підзвітне віднов-лення України
Прозоре та підзвітне віднов-лення України
Андрій Швадчак
З такими масштабами відновлення світ не стикався чи не з часів Другої світової. Тому всі рішення нам треба напрацьовувати практично з нуля і на ходу. Ми в TI Ukraine вважаємо, що це можливо зробити тільки разом — у співпраці між державою, громадянським суспільством та бізнесом. Тож активно долучаємося до пошуку відповідей на виклики відбудови
Досягнення
Допомогли запустити DREAM
Розробили методику громадського моніторингу відбудови, яку тепер використовують й інші ГО, що моніторять відбудову
Допомогли Мінвідновленню розробити методику пріоритезації проєктів відбудови, що фінансуються з фонду ліквідації

За свіжою «Швидкою оцінкою завданої шкоди та потреб на відновлення» від Світового банку, ООН і уряду України, потреби України з відновлення становлять приблизно 486 млрд доларів. І це число буде лише зростати.

Попри те, що війна триває і ймовірно не закінчиться найближчим часом, Україна практично з самого її початку була змушена планувати і втілювати свою відбудову.

При цьому із подібними обсягами збитків не стикалася жодна інша європейська країна з часів Другої світової війни. Тому Україні довелося з нуля розробляти підходи до свого відновлення: щодо пріоритезації проєктів відбудови, розподілу фінансування, процедур компенсації та багато чого іншого.

Команда Transparency International Ukraine на всіх етапах бере активну участь у розробці відповідного законодавства. Насамперед, як одні зі співзасновників і членів коаліції RISE Ukraine, ми адвокували створення єдиної електронної системи управління відбудовою, яка у 2023 році втілилася у DREAM.

Читати більше
Оцінка суспільних настроїв
Оцінка суспільних настроїв
Анастасія Мазурок
За два роки українці дещо втомилися, водночас уже з’явилося відчуття, що і війна, і відбудова затягуються. Для суспільства в такому стані дуже важливо мати конкретну комунікацію від влади, чіткі довгострокові плани, прозорість й реальне долучення громадян до усіх важливих процесів і можливість впливу
Досягнення
Провели 2021 інтерв’ю з населенням України
405 інтерв’ю з представниками бізнесу
10 глибинних інтерв’ю з мерами чи їх заступниками
24 глибинних інтерв’ю з українцями, чиє майно було пошкоджене в наслідок бойових дій

Українці зараз в стані тотальних трансформацій — міграційні потоки, соціальні виклики, переосмислення історії і пріоритезація цінностей тощо. Толерантність до корупції в країні і тональність розмов про корупцію теж змінюється, громадяни набувають все більше суб'єктності, готові боротись та відстоювати свої права.

Від часів початку повномасштабного вторгнення відбуваються надзвичайно багато суспільних процесів, тож важливо своєчасно помічати ці зміни, розуміти очікування, проблеми та запити суспільства. Тому у 2023 році вперше на замовлення Transparency International Ukraine дослідницька агенція Info Sapiens провела дві хвилі соціологічного дослідження населення України про потреби та очікування від майбутньої відбудови України. Перша хвиля охоплювала період березня-квітня 2023 року, а друга проводилася у листопаді 2023 року.

Обидві хвилі охоплювали доросле населення України, що мешкали в Україні на момент опитування. Окрім того, у кожній з хвиль були додаткові компоненти та цільові аудиторії, які вивчались. Так, під час першої хвилі респондентами були громадяни України та представники бізнесу. Зібрані дані репрезентували думку громадян та бізнесу з основних питань: очікування від відбудови, бачення стосовно проведення відновлення, довіра до інституцій, основні ризики та способи їх нівелювання.

Так, навесні 2023 року головними проблемами країни українці називали війну (100%), руйнування інфраструктури та житла (98%), а також корупцію (94%). Бізнес на той момент визначав своїми головними больовими точками відсутність платоспроможного попиту, низьку купівельну спроможність, втрату кваліфікованого персоналу, проблеми з ланцюгом постачання та втрату логістичних зв’язків.

Читати більше
Міжнародна співпраця
Міжнародна співпраця
Вероніка Борисенко
Доки наші військові тримають оборону на фронті, громадськість робить усе можливе, щоб допомогти Україні стати сильнішою. У TI Ukraine ми сприяємо втіленню демократичних реформ, які підвищують довіру до України за кордоном та наближають нас до членства в ЄС
Досягнення
Здійснили 15 адвокаційних поїздок за кордон
У 10 країнах світу проадвокували інтереси України
3 панельні дискусії співорганізували в межах міжнародних конференцій
3 публічні заходи провели в Україні з залученням міжнародних представників

У 2023 році TI Ukraine продовжила активно співпрацювати з міжнародними партнерами. Насамперед ми адвокували прозоре відновлення України та продовження антикорупційних реформ, які рухають нашу державу до членства в Європейському Союзі.

Спільними зусиллями нам вдалося відновити електронне декларування та звітність політичних партій. У 2023 році врешті повернулася значна частина раніше закритих даних, зокрема у сфері оборонних закупівель. Важливим адвокаційним досягненням стала підтримка міжнародними партнерами системи DREAM, що допоможе Україні відновитися ефективніше. Врешті Україна змогла виконати переважну більшість рекомендацій Єврокомісії та розпочати переговори про вступ до ЄС — ми пишаємося, що зробили свій внесок у цей прогрес.

TI Ukraine прагне, щоб голос України за кордоном звучав якомога голосніше. Тож наші експерти здійснили 15 адвокаційних поїздок у 10 країн світу, серед яких США, Велика Британія, Норвегія, Франція, Естонія та ще низка європейських країн.

Ми доносили наші інтереси до європейських і американських високопосадовців, які приймають безпосередні рішення. Зокрема, за минулий рік представники TI Ukraine провели низку адвокаційних зустрічей з конгресменами, представниками Держдепартаменту США та Агентства США з міжнародного розвитку. Ми прагнули продемонструвати успіхи України в боротьбі з корупцією, адже це сприяє наданню нам військової та фінансової допомоги.

Читати більше

Допомагаємо
Україні

Щиро дякуємо нашим славетним воїнам! Ви — наша головна цінність.

У 2023 році TI Ukrainе продовжила надавати матеріальну підтримку нашому війську й містам. Ми придбали квадрокоптери та набори для перелиття крові для наших воїнів.

А також закупили низку обладнання для постраждалих від російської агресії міст — всього допомогу отримали 19 українських муніципалітетів.

3 150 770 грн
Загальна сума
3
Квадрокоптери
10
Мотопомпи
15
Планшети
5
Зарядні станціі
72
Конвектори
5
Офісна техніка
25
Генератори
51
Ноутбуки
1
Ремонт автомобіля
Меблі
500
Набори для переливу крові

Фінансовий звіт

Джерела надходжень
2023
Загальна сума надходжень
75 525 862 грн
#
Видатки
Прозоре і підзвітне відновлення України
Загальна сума видатків
30 310 426 грн
Організаційний розвиток TI Ukraine
Загальна сума видатків
13 380 496 грн
Prozorro.Sale
Загальна сума видатків
9 395 171 грн
Управління публічним майном (реформа ФДМУ)
Загальна сума видатків
4 350 037 грн
Фонд реагування на виклики, спричинені війною
Загальна сума видатків
3 150 770 грн
Прозоре та підзвітне місцеве самоврядування
Загальна сума видатків
2 843 957 грн
Запуск Державного оператору тилу (ДОТ)
Загальна сума видатків
2 587 900 грн
Інша статутна діяльність
Загальна сума видатків
195 253 грн
Загальна сума видатків
66 214 010 грн

Члени правління

Правління TI Ukraine — це виконавчий орган нашої організації. Його члени затверджують напрями діяльності, бюджет, робочий план тощо. Бути членом Правління означає мати можливість впливати на стратегічні цілі TI Ukraine — лідера в боротьбі з корупцією в Україні.
Олена
Кіфенко
Голова правління
Експертка з моніторингу громадянського суспільства. Оцінює роботу організацій громадянського суспільства у країнах Східного Партнерства. Раніше очолювала міжнародний напрям у Transparency International Ukraine.
Оксана
ГУС
Членкиня правління
Співзасновниця Міждисциплінарної мережі дослідників корупції. Провідна дослідниця кількох міжнародних академічних проєктів щодо антикорупції в Україні, розробниця спеціалізованих освініх програм. Співавторка низки академічних праць, статей, досліджень і посібників на тему боротьби з корупцією та демократичного врядування.
Юхані
ҐРОССМАНН
Член правління
Старший радник з питань Центральної та Східної Європи та керівник програми «Зелена корупція» Базельського інституту управління. Професіонал із підзвітності уряду з двадцятирічним досвідом розробки глобальних та національних антикорупційні програми, що охоплюють Східну Європу, Південно-Східну Азію, Східну Африку та Андський регіон.
Павло
Шеремета
Член правління
Член Міжнародної консультативної ради в GLOBSEC. Колишній міністр економічного розвитку і торгівлі України. Засновник Києво-Могилянської бізнес-школи, Школи управління УКУ, колишній президент Київської школи економіки. Член наглядових рад Райффайзен Банку та Інституту міста.
Тарас
ЄЛЕЙКО
Член правління
Працює в напрямі реформування фінансової сфери в USAID. Серед іншого, займається підтримкою малого та середнього бізнесу через фінансових посередників, розробляє оптимальні підходи до приватизації в умовах війни. Колишній заступник голови Фонду держмайна

Наглядова Рада

Наглядова Рада — контролюючий орган ТІ Ukraine, що консультує і контролює Організацію з питань фінансової діяльності та цільового використання активів, а також щороку надає членам організації висновок про фінансову діяльність за минулий рік. Крім цього, Наглядова Рада здійснює контроль за виконанням рішень керівних та виконавчих органів Організації.
Антоніна 
ПРУДКО
Голова Секретаріату мережі UNIC. Фахівець з понад 18-річним професійним досвідом роботи з українськими міжнародними та національними неприбутковими та державними організаціями. Просуває практики ділової доброчесності та зміцнює комплаєнс-потенціал українського бізнесу.
Юрій
БУГАЙ
Виконавчий директор та співзасновник компанії StudyDive. Незалежний консультант з питань розробки та втілення стратегій для корпоративного сектору, держорганів, міжнародних організацій — реалізував понад 20 таких проєктів. Керував розробкою та впровадженням системи eHealth, був співкоординатором системи закупівель Prozorro.
Андрій
БІЛЕЦЬКИЙ
Адміністративний директор аналітичного центру ACREC. Експерт у сфері запровадження освітніх онлайн програм у сфері протидії корупції та ролі громадянського суспільства у сфері проведення антикорупційних реформ. Має низку наукових публікацій на тему протидії корупції.

фотогалерея