Антикорупційна екосистема під час війни продовжувала свою роботу, укріплювалась та показувала результати. ТI Ukraine пильно стежила за усіма процесами, допомагала їй стабілізуватись і надавала експертну підтримку на різних рівнях.
Так, зокрема, наш юридичний департамент ґрунтовно відстежував законодавчі ініціативи, покликані змінити або врегулювати ті чи інші питання у сфері боротьби з корупцією. Серед 38 законопроєктів, які ми аналізували, були документи щодо конфіскації російських активів, відновлення декларування, різних аспектів відбудови, приватизації, управління арештованими активами тощо. Також ми долучилися до створення та аналізу 29 нормативно-правових актів, які стосувались зокрема повноважень НАЗК, АРМА, теми закупівель, приватизації та оренди.
У 2022-му нарешті була ухвалена Антикорупційна стратегія України на 2021-2025 роки. Цей документ повинен допомогти зменшити рівень корупції в Україні, й від самого початку ми безпосередньо долучалися до його створення. Також у фокусі нашої уваги був й інший важливий документ — Державна антикорупційна програма (ДАП), яка дозволить втілити Антикорстратегію в життя. Її прийняли вже у 2023 році, і ми надалі надаватимемо експертну оцінку процесу імплементації цього документу та уважно стежитимемо за його виконанням у сферах наших стратегічних пріоритетів.
Навіть під час війни в антикорупційних органах відбувалися важливі кадрові зміни, які Transparency International Ukraine моніторила, аналізувала та комунікувала. Команда юристів аналізувала претендентів на ці важливі посади і надсилала свої висновки конкурсним комісіям, які розглядали їх під час відборів.
Так, улітку Олександра Клименка призначили керівником Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. ТI Ukraine стежила за цим конкурсом, аналізувала кандидатів і роботу комісії. Спільно з міжнародною спільнотою ми закликали не затягувати його від самого початку. Восени також пройшов конкурс з відбору 8 прокурорів до САП. До комісії з відбору нових прокурорів долучилася юридична радниця TI Ukraine Наталія Січевлюк, а команда наших юристів зі свого боку проаналізувала особисті профілі 112 кандидатів на ці посади.
Паралельно тривав конкурс з відбору голови Агентства з розшуку та менеджменту активів (АРМА). Так само експерти ТI Ukraine аналізували нормативну базу роботу комісії (регламент та порядок), а потім і досьє усіх 10 кандидатів, які пройшли відбір. Але у вересні Кабмін продовжив конкурс з обрання голови АРМА, і конкурс фактично перезапустили. Станом на початок 2023 року він усе ще триває, а ми дуже сподіваємось, що у цьому році нарешті буде обрано і призначено на посаду професійного і доброчесного переможця.
Важливим був і відбір нового очільника Національного антикорупційного Бюро. Від початку ми активно стежили за роботою комісії та комунікували свої висновки. Після проходження кандидатами тестувань, практичного завдання ми проаналізували профілі 22 кандидатів, співбесіди з якими дивилися особливо ретельно. Директора НАБУ призначили 6 березня 2023 року.
Також команда TI Ukraine продовжувала відстежувати та моніторити топкорупційні справи на різних етапах — від оголошення підозри до вироку у Вищому антикорупційному суді. Так, наприклад, у 2022 році ми презентували дослідження щодо роботи Антикорсуду на основі моніторингу з аналізом його роботи під час воєнного стану. А також протягом року моніторили, аналізували і комунікували 40+ справ щодо корупційних правопорушень, конфіскацій як цивільної, так і у рамках закону про санкції.
Наші юристи навіть у турбулентний час продовжували ділитися досвідом та знаннями:
- були спікерами чи учасниками на 14 відкритих подіях (заходи, обговорення, лекції);
- підготували 45 блогів, статей, аналізів.
Повномасштабна війна вразила усю Україну й вимагає швидких рішень та чітких концепцій виходу з кризових ситуацій. Тому команда ТI Ukraine протягом року підготувала 2 ґрунтовні документи (policy paper), які розкривають нашу візію подальших дій у сфері антикорупції: один презентували на Міжнародній антикорупційній конференції у Вашингтоні (США), а інший — на конференції з відновлення України у Лугано.
«Антикорупційна екосистема не тільки довела свою стійкість у часи повномасштабного вторгнення, але й продовжувала показувати результат. Це спільна перемога багатьох стейкхолдерів і самих працівників цих органів. Ми розуміємо, що у країні триває війна, і може здатися, що антикорупція не на часі. Однак внутрішній ворог може бути дуже небезпечним, адже діє зсередини, тому саме зараз надважливо забезпечувати боротьбу з корупцією, адже, мінімізуючи її, ми стаємо сильнішими».